top of page

Blog

Sól wpływa na nerki


Sól wpływa w taki sposób na nerki, że organizm zatrzymuje więcej wody. Ten nadmiar wody podwyższa ciśnienie krwi i dodatkowo obciąża nerki, naczynia krwionośne, serce i mózg.


Nerki

Nerki używają osmozy w celu usunięcia dodatkowej wody z krwi.

Proces ten wykorzystuje cienką równowagę sodu i potasu, w celu usunięcia wody przez ścianki komórek krwioobiegu do kanału zbiorczego, który prowadzi do pęcherza.

Spożycie soli zwiększa ilość sodu we krwi i zaburza równowagę elektrolitów, w następstwie zmniejsza zdolność nerek do usuwania wody z organizmu.

Rezultatem jest podwyższone ciśnienie krwi z powodu dodatkowego płynu I nacisku w cienkich naczyniach krwionośnych prowadzących do nerek. Z upływem czasu ten dodatkowy ucisk może zmniejszyć ich zdolność do filtrowania niepożądanychnych toksyn, które zaczynają gromadzić się w organizmie.

Około 80% soli, którą spożywamy, dostarczamy z żywnością. Sól znajduje się we wszystkich produktach: chlebie, ciastkach i płatkach śniadaniowych, gotowych posiłkach I daniach na wynos.

Tylko 20% soli stanowi ta dosypywana przez nas do potraw w trakcie gotowania lub przy stole. Aby zapobiec chorobom, wystarczy wyrzucić solniczkę.

Linki:

Blood pressure UK

Salt's effects on your body http://www.bloodpressureuk.org/microsites/salt/Home/Whysaltisbad/Saltseffects

How to eat less salt http://www.bloodpressureuk.org/microsites/salt/Home/Howtoeatlesssalt/Atthetable

Follow Us
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
Categories
bottom of page