top of page

Blog

Rzucenie palenia jest szkodliwe ...


Ile razy słyszałeś to zdanie? A może sam je wypowiadałeś?

Tymczasem jeden na dziesięć zgonów na świecie to następstwo zachorowań związanych bezpośrednio z paleniem tytoniu: choroby serca, dolegliwości naczyniowe, rak płuc, krtani, trzustki, przewlekłe choroby płuc.

U palaczy diagnozuje się również dysfunkcje seksualne, niepłodność, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia widzenia.

Bierne palenie również zwiększa ryzyko zachorowań.


Tymczasem istnieją teorie i mity, że rzucenie palenia wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencji. Najbardziej boimy się, że po rzuceniu palenia przytyjemy.

Dodatkowo palacze obawiają się, że po odstawieniu papierosów zapadną na depresję lub będą mieć wahania nastroju.

Nie mniejszym problemem staje się kwestia społeczna.

Proces palenia to osobliwa chwila, często moment komunikacji z innymi palącymi. Ludzie boją się stracić swoje miejsce w zespole, stracić przyjaciół.

I rzeczywiście, jedynym skutkiem ubocznym jest przybieranie na wadze. Badania wykazują, że osoba rzucająca palenie ma skłonności do tycia. Ale ważne jest, że ryzyko zachorowań związanych z przyrostem masy ciała u tych ludzi jest mniejsze niż u palaczy z prawidłową masą ciała.

Ponadto wagę można kontrolować. Jeśli zadbasz o właściwe odżywianie w ciągu pierwszych 6 miesięcy po rzuceniu tytoniu, tycia można uniknąć.

Obserwacje wykazują, że wzrost spożycia warzyw zmniejsza ryzyko przyrostu wagi po rezygnacji z papierosów.

Wszystkie inne tak zwane skutki uboczne to fikcja i manipulacje ludzi zainteresowanych zyskiem z produkcji tytoniu.

W każdym razie, decyzja należy do Ciebie. Możesz nadal być uzależnionym od palenia i nadal inwestować we własną chorobę serca, niezdolność do posiadania dzieci albo raka, albo zrezygnować z papierosów i oddychać głęboko pełną piersią.

 

#palenie #zdrowie #rakapłuca #rak #Polski