top of page

Blog

Odstawy zbilansowanej diety dla dzieckaHealino_kids

Jednym z najgłówniejszych pytań które zadaje sobie każdy rodzic było i pozostaje pytanie – czym karmić dziecko? Dla zdrowia i prawidłowego rozwoju ważnym czynnikiem jest odpowiednie wyżywienie. Dziecięcy organizm szybko się rozwija, kości rosną (wydłużają się), mózg również potrzebuje więcej korzystnych elementów a więc musimy zadbać o składniki każdego posiłku

Dla fizycznego i psychicznego zdrowia twego dziecka zaleca się:

1. Połowa talerza twego dziecka ma być wypełniona owocami oraz warzywami. Badania udowadniają, że spożycie warzyw i owoców dostarcza organizmowi dziecka błonnik, niezbędne witaminy i minerały a także zmniejsza ryzyko nadwagi i powstania cukrzycy u dzieci, również obniża się wiarygodność powstania i objawów dermatologicznych, egzem, alergii oraz astmy.

2. Zboża i rośliny strączkowe są niezbędnym elementem dla rozwoju dziecka. Są doskonałym źródłem wolnych węglowodanów, które dają energię dla dzieci. Zboża bogate są w witaminy z grupy B które w zasadzie mają wpływ do utworzenia zdrowego układu nerwowego. Natomiast fasola, bób itd.- to dobre źródło białka roślinnego zawierającego zróżnicowane aminokwasy. Jednak warto jest unikać tzw zbóż exspresowych, zaparzanych, gotowanych na szybko.

3. Ograniczenie spożywania rafinowanego cukru. Najlepszy i zdrowszy deser dla dziecka - to jagody i owoce. Używanie produktów w których z nadmiarem jest zawarty cukier, takich jak napoje gazowane, soki, kupione ciasteczka, herbatniki i różne słodycze, prowadzi do otyłości i jako skutek do chorób metabolicznych, również do zaburzeń układu nerwowego.

4. Odpowiednia ilość produktów białkowych.

Każda komórka organizmu dziecka szybko i aktywnie się dzieli, organy, kości i skóra stale rośną. Dlatego białko jest niezbędnym elementem i by je dostawać dziecko powinno regularnie jeść jaja, mięso o niskiej zawartości tłuszczu, ryby, produkty z kwaśnego mleka. Rzeczywiście nie musisz podawać wszystkie te produkty w jednym dniu i na raz lecz muszą być w talerzu twego dziecka na zmianę. Wystarczy użyć jednej z grup tych produktów 1-2 razy w tygodniu.

Oprócz białka pochodzenia zwierzęcego nie należy zapominać o innych źródłach białkowych - roślin strączkowych, nasionach, orzechach i warzywach.

5. Nie karm dziecko „śmieciowym jedzeniem ”.

By nie powodować nieodwracalnych procesów w młodym dorastającym organiźmie, by nie zaszkodzić dzciecku musisz usunąć z jego codziennego meni następne produkty: chipsy, krakersy, półfabrykaty, słodycze oraz napoje gazowane.

6. Najlepszym napojem dla dziecka jest woda.

Woda jest uniwersalnym napojem – gasi pragnienie, usuwa zatrucia i toksyny w organiźmie, czyści limfę, poprawia funkcje wszystkich narządów,ułatwia wypróżnianie. Pamiętaj: sposób w jaki się odżywiasz jest równie ważny jak to, co dokładnie jesz. W trakcie posiłku dziecko nie powinno być rozpraszane przez telewizję lub gadżety. Badania wykazują, że wspólny posiłek z rodziną ma pozytywny wpływ na dziecko – jest mniej podatne na otyłość i zaburzenia psychiczne.

 

Follow Us
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
Categories
bottom of page