top of page

Blog

Co wiesz o kawie?Healino_coffee

Kawa – najczęściej spożywany napój na planecie. Milliony osób doceniają kawe za kofeine, która pomaga szybko się obudzić, dodaje aktywności, dlatego możemy załatwić więcej spraw. Oprócz pozytywnych opinii na temat kawy słyszymy też opinie negatywne m.i. o skutkach nadużycia kawą.

Naukowce całego świata przeprowadzają setki badań – jedni udowadniają, że kawa jest szkodliwa, inni natomiast twierdzą, że wręcz przeciwnie. Pić czy nie pić kawę – wybór należy do nas. Oto są 4 fakty o kawie: 1. Ziarna kawy zawierają ogromną ilość antyoksydantów (związki przeciwutleniające). Substancje te mają pozytywny wpływ na metabolizm oraz na pamięć i funkcje poznawcze mózgu. Niektóre badania pokazują, że osoby pijące kawę zmniejszyły ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i innych chorób zwyrodnieniowych mózgu. Interesującym jest to, że ilość tych związków bezpośrednio zależy od stopnia palenia ziaren. Czyli, jeśli uwielbiasz ciemną, paloną kawę, czas przemyśleć swoje preferencje i zwrócić uwagę na lżej prażonej kawy. 2. Idealny czas na kawę.

Jeśli lubisz kawę, wybierz odpowiedni czas na jej użycie. W naszym organizmie znajduje się hormon kortyzolu, który odpowiada za hormonalne tło, za poczucie żywotności i zmęczenia, lęk i spokój. Kofeina podnosi poziom kortyzolu, który ma działanie pobudzające. Jednak po przebudzeniu poziom tego hormonu osiąga swój szczyt. Jeśli nie możesz obudzić się rano bez kawy, wygląda na to, że zmieniłeś naturalny hormonalny rytm. Zastąpiłeś naturalne hormony na najcenniejszą filiżankę kawy. Spróbuj to zmienić i pić kawę, gdy organizm, ciało naprawdę tego potrzebują. Na przykład przed południem, od 9.00 po 10.30 rano. Nie pij kawy po 15.00-16.00 godzinach, ponieważ to negatywnie wpływa na jakość twojego snu.

3. Umiarkowane spożycie kawy znacznie zmniejsza ryzyko wielu chorób.

Zaskakujące jak wiele jest badań i obserwacji pokazujących, że ludzie pijący kawę są mniej podatni na choroby nerek, niektóre rodzaje nowotworów, cukrzycę typu 2. Udowodniono, że picie kawy nie prowadzi do chorób serca u zdrowych ludzi.

4. Co za dużo to nie zdrowo. Wielu miłośników kawy, szalenie ucieszyło się z tak wspaniałych faktów na temat swego ulubionego trunku. Jednak pachnący kubek ma również swoją ciemną stronę.

Przede wszystkim nie warto zapominać, że kofeina bardzo uzależnia. Badania pokazują, że osoby, które z tych lub innych powodów planowo nie napije się kawy zaczynają odczuwać bóle głowy, stają się poirytowane,są zmęczene, w niektórych przypadkach pojawia się depresja. Picia kawy daje tylko odczucie, że mamy energie i siły, tak naprawdę, jeśli jesteś zmęczony – jest to sygnał organizmu, że jest wyczerpany a więc musisz odpocząć.

Kawa odwadnia organizm. Nie zapominaj pić jaknajwięcej wystarczającej ilości czystej wody. Ciekawostka – Grecy, na przykład piją kawę z pewną porcją czystej zimnej wody .

Istnieje bezpieczna dawka kawy. To tylko 1 lub 2 filiżanki dziennie. Pamiętaj o tym, że warto czasem zrobisz sobie przerwę i zrezygnować z kofeiny na około 2-3 tygodnie. A zobaczysz, że nowe wrażenia po tej przerwie mogą być zaskakujące.

 

Links:

Follow Us
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
Categories
bottom of page