top of page

Blog

Suszone owoce - plusy i minusyHealino_dried_fruits

Suszone owoce: są to zwykle suszone owoce lub jagody, z częściową wilgotnością około 20%. Są one suszone w sposób naturalny, na przykład na słońcu gdy jest ciepło lub w sposó przemysłowy (np. za pomocą odwadniacza lub suszarki roślinnej) (Wikipedia).

Mówiąc prościej - bierzemy owoce lub jagody i usuwamy z nich wodę. Dzięki temu po wysuszeniu w owocach wzrasta koncentracja składników odżywczych. Suszone owoce są doskonałym źródłem witamin i mikroelementów (Ca, Mg, Na, S, B, Al, Fe, Mn, Cu, Zn, Mo i Se). Jednak wyjątkiem jest witamina C, zawartość której występuje w mniejszych iłościa i w suszonych owocach spada, szczególnie w porównaniu do owoców przed suszeniem.

Ze względu na wysoką zawartość naturalnego kwasu foliowego oraz mikroelementów, regularne dodawanie suszonych owoców do codziennego meni:

- zmniejsza ciśnienie

- poprawia bilans wodny

- poprawia procesy metaboliczne

- zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

- dostosowuje prace przewodu żołądkowo-jelitowego.

Pomimo wszystkich zalet suchych owoców i jagód, pamiętaj, że są one bardzo kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny. To wcale nie oznacza to, że osoby z nadwagą muszą zapomnieć o suszonych owocach. Po prostu w tym przypadku warto pilnować by iłość takich pyszności pozostawała na odpowiednim poziomie.

Uważaj - wyrządzić szkodę tak naprawdę może, siarka i dodatkowy cukier, który jest stosowany do produkcji suszonych owoców. Substancje te pomagają dodać produktom bardziej prezentacyjny wygląd, wzmocnić smak i wydłużyć termin przechowywania. Pamiętaj, że nadmiar tych substancji może wywoływać wiele chorób. Nadmierne spożycie produktów zawierających sole siarki prowadzi do reakcji alergicznej, która objawia się bólami głowy, ostrym bólem żołądka, wysypkami na skórze. Nadmiar cukru prowadzi do zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2, urazóm skórnym, obniżonego poziomu odporności organizmu.

Susz owoce samodzielnie lub wybierz gotowy produkt, lecz który nie jest soczyście zabarwiony i nie jest przesadliwie lśniący. Piękne suszone owoce, w większości przypadków bardziej szkodliwe niż korzystny. Suszone owoce najlepiej jest używać jako dodatek do ciast, zapiekanek serników oraz wywarów lub kompotów.

 

Links:

Follow Us
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
Categories
bottom of page