top of page

Blog

Mandarynowo mi!Healino_mandarin

Z pewnością od samego dzieciństwa wielu z nas słyszało, dużo na temat korzyści jakie posiadają owoce cytrusowe.

Szczególnie o tym, że bogate są w witaminę C. Tak to prawda, że poziom tej witaminy w cytrusach jest dość wysoki, ale jest jeszcze wiele innych powodów by mandarynki, pomarańcze lub grejpfruty pojawiały się na naszych stołach.

Oprócz tego, że są pyszne i dobrze smakują za co jeszcze możemy polubić te owoce?

Owoce te mają dość niską zawartość kalorii, np. w mała mandarynka zawiera tylko około 35-40 kcal, pomarańcza średnio 60-65 kcal, a grejpfrut jedynie 80-100 kcal.

Dla porównania - banan ma 120-150 kcal.

Mandarynki, pomarańcze i inne owoce z rodziny cytrusowych bogate są w błonnik, witaminy i różne mikroelementy: fosfor, magnez, cynk i inne. Jedna pomarańcza to codzienna dawka witaminy C, która jest A niezbędna na dobrą odporność, ważna dla naczyń krwionośnych i zdrowej skóry.

A flawonoidy, karotenoidy i olejki zawarte w owocach, są substancjami które mają działanie przeciwzapalne oraz pomagają w uwalnianiu wolnych rodników z organizmu.

Wiele badań oraz czterdziestoletnie prace i analiza udowadniają – osoby, które regularnie jedzą cytrusowe mniej narażone na choroby nerek oraz powstanie kamieni w tych ważnych organach ciała Wysoka zawartość witamin, minerałów i błonnika ma pozytywny wpływ walce z chorobami układu krążenia, poprawiają funkcje mózgu, a nawet zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Zbalansowana ilość dotyczy również owoców cytrusowych.

Ze względu na wysoką zawartość fruktozy trzeba uważać, ponieważ w przypadku ponadnormowej dawki wątroba nie będzie w stanie przetworzyć dużych ilości fruktozy i cały jej nadmiar trafia do „magazynu” w postaci tłuszczu. Dlatego tzw. fresze, świeżo wyciskane soki – nie najlepszy wybór. Na jedną szklankę soku przypada ok. 4-5 pomarańczy. Jest to ogromna ilość fruktozy pozbawionej błonnika.

Najlepiej po prostu jeść owoce w ich podstawowym stanie, czyli bez przetwarzania.

 

Links:

Follow Us
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
Categories
bottom of page