top of page

Blog

Obrzęki? Przyczyny oraz rozwiązaniaHealino_legs

Przyczyny obrzęku mogą być spowodowane niewielkimi zaburzeniami w procesach związanych z wymianą płynów w organizmie lub bardziej poważnymi chorobami.

Gromadzenie płynów w organizme jest skutkiem następnych czynników:

- nadwaga

- niezrównoważona dieta

- ciąża

- problemy z nerkami

- żylaki

- zaburzenia w układzie limfatycznym

- choroba serca

- leki

Jeżeli obrzęki powiązane są z innymi chorobami, to w tym przypadku warto leczyć przyczynę, dlatego warto jest zwrócić się do specjalisty.

Jednak samodzielnie również jesteś w stanie przynajmniej zmniejszyć obrzęk lub całkowicie go usunąć.

1. Przejrzyj się swojej diecie.

Bardzo często przyczyną obrzęku jest dysbalans wody i soli, niedobór potasu i białka, nadmiar węglowodanów albo ich brak. Wszyscy wiedzą, że nadmiar soli w diecie prowadzi do zatrzymania płynów, jednak nie wszyscy rozumieją, skąd się ten nadmiar bierze.

Przypadku, jeśli nie za dużo solicz swoje potrawy, pamiętaj, że sól jest w składzie wielu produktach które jesz każdego dnia: kiełbasa, ser, sosy, frytki, półprodukty, tzw, połfarykaty, sol jest dodawana nawet do zsiadłego mleka i pieczywa.

Brak potasu prowadzi do obrzęków – czyli musisz wprowadź do diety produkty bogate w potas (fasola, suszone owoce, szpinak, banan) i przedewszystkim zmniejszyć iłość wypitej dziennie kawy, ponieważ usuwa ona mikroelementy z organizmu.

2. Pij dużo czystej wody.

Wiele osób z obrzękiem ma obawy co do picia prostej niegazowanej wody. A jest to wielki błąd! Ponieważ to odwodnienie prowadzi do zatrzymywania organizmem płynów, które są np. w jedzeniu lub piciu.

Zamień Wymień napoje na czystą wodę, a zobaczysz jak łatwo twoje ciało z nią się pożegna.

3. Więcej ruchów!

Jeśli w ciągu dnia większość swojego czasu spędzasz w pozycji siedzącej, odpływ limfy się utrudnia. Dlatego wieczorami masz spuchnięte nogi. Rób przerwy (np. gdy jesteć w pracy) wstawaj, zrób pare krowów, wykonaj perę lekkich ćwiczenia fizycznych. Albo nawet kacz, biegaj, przysiadaj! Jeśli masz czas na odpoczynek najlepiej się połóż, ale pamiętaj by podnieść nogi. Pomoże to zmniejszyć obrzęk.

Jeśli jednak obrzęki stanją się regularne, zwiększą się, przynoszą bolesne uczucia, dyskomfort – koniecznie musisz skontaktować się z lekarzem by zbadać się i znaleźć przyczynę. Być może twoje ciało wysyła do ciebie poważne sygnały.

 

Links:

Follow Us
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
Categories
bottom of page